а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далекосежен

далекосежниот
Вид збор: Придавка
Што достигнува временски далеку, се протега и е значаен за иднината.
Англиски: far-reaching
Примери:
далекосежна инвестиција
далекосежни пораки
далекосежен чекор
Изведенки
1. далекосежно прил.
Пример: Постапи далекосежно.
2. далекосежност ж.