а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далак

мн. далаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23566
1. слезина
Англиски: spleen Турски: dalak Албански: shpënetkë, shpretkë
Употреба: Анатомија , Разговорно
2. Болест на слезината.
Англиски: spleen Албански: shpretkë
Употреба: Медицина , Разговорно
Примери:
Зголемена, отечена слезина.