а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далавера

мн. далавери
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22211
Сплетка, подметнување нешто.
Англиски: intrigue Турски: dalavere
Употреба: Разговорно
Примери:
Прави далавери со зарчиња.