а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дактилограф

мн. дактилографи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36867
Лице што пишува на машина за пишување, на компјутер; лице чија професија е дактилографија.
Англиски: typist
Изведенки
дактилографка ж.
мн. дактилографки