а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дажба

мн. дажби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51094
Следување од нешто, обично храна, што се дава во определено количество на човек или животно за определено време.
Англиски: portion, ration
Примери:
Не се жалеа на гладот, ниту му префрлаа дека дажбите не се поделени по рамно.