а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дадаизам

(едн.) дадаизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16879
Модернистички правец во уметноста во дваесеттите години на 20-тиот век.
Англиски: dadaism Албански: dadaizëm
Употреба: Уметност
Изведенки
дадаистички прид.
дадаистичкиот