а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дага

мн. даги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39693
1. штица за бочва
Англиски: stave Албански: dërras fuçie
Примери:
Даги од каца.
2. Слој, појас, обично во нива, земја и сл.
Англиски: layer Албански: shtresë
Примери:
Имаше дага песок во нивата.