а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

давеж

мн. давежи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24329
1. Давење, задушување, обично за кучиња.
Англиски: suffocation Албански: mbytje, asfiksi
Примери:
Го дави со давеж што никогаш не усмртува.
2. Досаден човек, здодевно нешто.
Англиски: bore Албански: njeri i bezdisshëm
Употреба: Разговорно