а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

даваница

мн. даваници
Вид збор: Именка, женски род
1. даванија
Англиски: tax Албански: të dhëna, taksa
2. давање
Англиски: giving Албански: dhënie