а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

даб

мн. дабови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3283
Листопадно дрво со широки назабени листови и со плод желад.
Латински: Quercus Англиски: oak Албански: dushk
Употреба: Ботаника
Примери:
Зад него се издигаше високата шума со ели, дабје и буки.
Изведенки
1. дапче ср.
мн. дапчиња
дем.
2. дабиште ср.
мн. дабишта
аугм.