а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дабов

дабовиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8115
Што е од даб, што се однесува на даб.
Англиски: oaken
Примери:
дабова шума, дабови гранки
дабов мебел
дабови порти, дабови штици