а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дабовина

мн. дабовини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 57956
Дабово дрво како материјал за обработка, за горење.
Англиски: oak wood
Примери:
Ѕидовите беа обложени со дабовина.
Луѓето живееја од дабовината носејќи ја во парчиња како техничко дрво.