а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

даан

Вид збор: Извик
Вообичаен изговор со кој се подражава биење на камбана или часовник.
Примери:
Часовникот отчука: даан, даан!