а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гушка

гушкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5146
1. Прегрнува, стиска со рацете во прегратка.
Англиски: hug Албански: përqafon
Примери:
Мајката го гушкаше детето.
2. (се гушка) Се прегрнува еден со друг.
Англиски: hug Албански: përqafon, gush
Примери:
Момчето и девојката цела вечер се гушкаа.
Изведенки
гушкање ср.
глаг. им.