а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гушка

мн. гушки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19164
Дебел кожен набор под брадата.
Примери:
Надвор стоеше човек со дебели образи и гушка од која не можеше да ја закопча кошулата.