а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гуша

мн. гуши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2310
1. Преден дел од вратот.
Англиски: neck Албански: qafë
Употреба: Анатомија
Примери:
На гушата носеше убав ѓердан.
2. Болест на штитната (тироидната) жлезда при што доаѓа до отекување на предниот дел од вратот.
Англиски: goiter Турски: guşa Албански: gushë, shtrumë
Употреба: Медицина
Изрази
Се фатија за гуша - физичка пресметка или караница.
Една душа, една гуша - еден полесно се прехранува.
На мртвите за душа, на живите в гуша - се мисли на обичајот да се нуди храна за душа и спомен на мртвите.
Полн до гуша - најаден.
Заборчен до гуша - многу заборчен.
Дошло до гуша - нешто е преку секоја мера, претерано.
Стави нож нод гуша - стави некого во безизлезна ситуација.
Изведенки
гувче ср.
мн. гувчиња
дем.