а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гушав

гушавиот
Вид збор: Придавка
Што има гуша.
Англиски: goiter
Примери:
Жената беше гушава.
Изведенки
гушавост ж.