а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гутурален

гутурални
Вид збор: Придавка
Што е произведен во грлото.
Англиски: guttural
Употреба: Лингвистика
Примери:
гутурална согласка
Изведенки
гутурално прил.