а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грижи

(се) грижат; грижел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 1983
1. Води грижа за некого или нешто.
Англиски: tend Албански: kujdesem
Примери:
Татко ми се грижеше за сите нас.
2. Има грижа, мака, тешкотија, проблем.
Англиски: worry Албански: merakosem
Примери:
Многу се грижам кога ми е болно детето.
3. Се труди, води сметка за нешто.
Англиски: care Албански: kujdesem
Примери:
Многу се грижеше да го задржи работното место.
Изведенки
грижење ср.
глаг. им.