а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грга

гргаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 44468
Тече силно, обилно истекува.
Англиски: gush
Примери:
Од чешмата гргаше вода.
Изведенки
гргање ср.
глаг. им.