а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гради

градат; градев, градевме; градел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2060
1. Прави, ѕида објект.
Англиски: build Албански: ndërton
Примери:
Гради куќа.
Гради мост.
Гради зграда.
2. Прави ограда, заградува.
Англиски: fence Албански: gardhoj
Примери:
Цел ден ја градеше нивата.
3. прави, создава
Англиски: create Албански: krijon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Гради нов живот.
Гради обвиненија.
Изведенки
градење ср.
глаг. им.