а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

готви

готват; готвел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2382
1. Прави, врши подготовки за нешто.
Англиски: prepare Албански: përgatit
Примери:
Селаните му готвеа голем пречек.
2. Приготвува, прави јадење.
Англиски: cook Албански: përgatit
Употреба: Гастрономија
Примери:
Невестата готвеше цел ден за да ги пречека гостите со најубави јадења.
3. (се готви) се подготвува, се токми
Англиски: prepare Албански: përgatit
Примери:
Се готвеа кошови со леб за да се носат горе на позиција.
4. (се готви) Има намера да прави нешто.
Англиски: prepare Албански: përgatit
Примери:
Држеа во рацете алатки за работа и се готвеа да се растурат по полето што се запечуваше.
Изведенки
готвење ср.
глаг. им.