а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гостопримство

(едн.) гостопримството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11767
Срдечно примање на гости.
Англиски: hospitality
Примери:
Наидовме на топло гостопримство од домаќините.