а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горила

мн. горили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14320
Голем човеколик мајмун со црно крзно.
Латински: Gorilla Англиски: gorilla
Употреба: Зоологија
Примери:
Најблиска сродност човекот има со шимпанзото и со горилата.