а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

горен

горни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1616
1. Што е на високо место.
Англиски: upper Албански: i sipërm
Примери:
Во десниот горен агол од вратата имаше издлабено мало дупче.
2. Што се облекува одозгора.
Англиски: upper Албански: i sipërm
Примери:
горни алишта
3. Што е на висока општествена или службена позиција.
Англиски: higher Албански: lartë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Им припаѓаше на горните слоеви.
Им припаѓаше на горните слоеви.