а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

голтар

мн. голтари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13910
сиромашен, беден човек
Англиски: prole
Употреба: Иронично , Разговорно
Примери:
Знам нема да се здружиш со голтари и легачи на кои им тежи мотиката.
Додека бев голтар, никој не ме мразеше.
Изведенки
1. голтарка ж.
мн. голтарки
2. голтарски прид.
голтарскиот