а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

говедо

мн. говеда
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3267
1. Домашно тревопасно животно што се одгледува заради млеко и месо, а се користи и за работа.
Англиски: cattle Албански: bagëti, gjedh
Употреба: Земјоделство
2. Глупак, никаквец, некултурен човек.
Англиски: jerk Албански: lopë, mëzat
Употреба: Груб збор
Примери:
Слушај, говедо низаедно!
Изведенки
говетце ср.
(едн.)
дем.