а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гласник

мн. гласници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5226
1. Известувач,пренесувач на гласови, вести.
Англиски: messenger Албански: lajmëtar
Примери:
Преку гласник било известено дека жена му родила две дечиња.
2. списание, билтен
Англиски: bulletin Албански: buletin
Изведенки
гласничка ж.
мн. гласнички