а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

главен

главни
Вид збор: Придавка
Ранг: 360
Што е прв по важност, што е решавачки, битен, суштествен.
Англиски: main Албански: kryesor
Примери:
Тој е главна личност во романот.
главен град