а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гејзир

мн. гејзири
Вид збор: Именка, машки род
Извор на топла вода од кој на определено време блика вода во голем водоскок.
Англиски: geyser
Употреба: Геологија
Изведенки
гејзирски прид.
гејзирскиот