а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

геноцид

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18031
Систематско уништување, истребување на определена група луѓе поради расни, верски или национални причини.
Англиски: genocide Албански: gjenocid
Употреба: Дипломатија
Примери:
Се вршеше геноцид на еврејскиот народ.