а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генерал

мн. генерали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1518
1. Висок офицерски чин, звање повисоко од полковник.
Англиски: general Албански: gjeneral
Употреба: Воен термин
2. Прв дел од полусложенките за високи офицерски чинови.
Англиски: general Албански: gjeneral
Употреба: Воен термин
Примери:
генерал-мајор, генерал-полковник, генерал-потполковник
Изведенки
генералски прид.
генералскиот
Пример: Генералски чин.