а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генералитет

мн. генералитети
Вид збор: Именка, машки род
1. Седиште на генералите, главна командантура на војската.
Англиски: headquarters Албански: shtab i përgjithshëm
Употреба: Воен термин
Примери:
Во генералитетот беше врвулица, офицери влегуваа и излегуваа.
2. Генералскиот состав на една војска.
Англиски: generals Албански: përbërje gjeneralësh
Употреба: Воен термин
Примери:
Одлуката се донесе од генералитетот.