а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генерализира

генерализираат; генерализирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 39273
обопштува
Англиски: generalize
Примери:
Може да се генерализира дека постојат две главни насоки.
Изведенки
1. генерализирано прил.
Пример: Зборуваме генерализирано.
2. генерализирање ср.
глаг. им.