а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

генерален

генерални
Вид збор: Придавка
Ранг: 4455
1. Што е општ.
Англиски: general Албански: gjeneral
Примери:
Во тоа се состојат генералните забелешки за книгата.
2. Што е главен.
Англиски: main Албански: kryesor
Примери:
Генерален план.
Генерален директор.
Изведенки
генерално прил.
Пример: Генерално се согласувам со Вашето мислење.