а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гем

мн. гемови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38216
Во тенисот - дел од сетот.
Англиски: game
Употреба: Спорт
Примери:
Во вториот играше одлично во текот на сите гемови и лесно ги освојуваше своите сервиси како и гемовите на противникот.
Продолжи да сервира многу добро, ја користеше секоја кратка топка за напад и ги доби сите свои сервис гемови.