а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гега

(се) гегаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се ганѕа, се ниша при одење, шанта со нозете.
Англиски: sway
Примери:
Селанецот си одеше гегајќи се.
Изведенки
гегање ср.
ганѕање