а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гега

мн. геги
Вид збор: Именка, женски род
Долг овчарски стап со кука на едниот крај што служи за фаќање на овците.
Примери:
Наместо овчарската гега, тој го зеде јатаганот.