а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гајрет

мн. гајрети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9488
1. помош, поддршка, услужност
Англиски: support Турски: gayret Албански: mbështetje, përkrahje
Употреба: Разговорно
Примери:
Гајрет не му треба, само од мена и разговор.
2. сила, енергија, храброст, трпение
Англиски: patience Албански: fuqi, durim, guxim
Употреба: Разговорно
Примери:
Гајрет, гајрет, ако има ден, и илач ќе се најде!