а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гајле

мн. гајлиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1658
грижа
Англиски: worry Турски: gaile
Употреба: Разговорно
Примери:
Си има човекот гајле.
Изрази
Не бери гајле - не се грижи.
Биди без гајле - не се грижи.
Нема гајле - без грижа.
(Баш) Ми е гајле - воопшто не се грижи. (ирон.)
Ич не ми е гајле - воопшто не се грижам.