а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гаргара

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24822
Плакнење на устата и грлото со вода или со лековита течност.
Англиски: gargle Турски: gargara
Употреба: Медицина
Примери:
Секоја вечер правеше гаргара на грлото.