а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гарант

мн. гаранти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10445
Лице што гарантира сигурност за извршување или плаќање на нешто.
Англиски: guarantor Албански: garantues
Примери:
Тој ми беше гарант за кредитот.
Државниот обвинител не треба само да ги гони сторителите на кривични дела, туку да биде и гарант на заштитата на нивните права и слободи.