а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ганѕлив

ганѕливиот
Вид збор: Придавка
1. Што се ниша при одење.
Примери:
Се приближуваше со ганѕлив од.
2. Што е пипав, бавен.
Примери:
Колку беше ганѕлив, цел ден не ја заврши работата.