а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ганѕа

(се) ганѕаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се ниша при одење.
Англиски: sway Албански: tundem
Примери:
Старците доаѓаа ганѕајќи се.
2. Оди полека, се влече при одење или при работа.
Англиски: creep Албански: ecë ngadalë
Примери:
Ако се ганѕате, работата нема да ја завршите.
3. талка, скита, лунѕа
Англиски: prowl Албански: sillem vërdallë
Примери:
Цела ноќ се ганѕаше по улиците.
Изведенки
ганѕање ср.
глаг. им.