а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гангстер

мн. гангстери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15773
Член на група, банда криминалци.
Англиски: gangster
Примери:
Улични гангстери.
Изведенки
гангстерски прид.
гангстерскиот