а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гангрена

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18950
Гниење, распаѓање на ткивото.
Англиски: gangrene
Употреба: Медицина
Примери:
Ногата му ја отсекоа поради гангрена.