а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ганголив

ганголивиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 51345
Што зборува низ нос.
Англиски: nasal
Примери:
Момчето беше ганголиво.
Изведенки
ганголивост ж.