а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ганглија

мн. ганглии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33948
Нервни јазли во централниот нервен систем и во внатрешните органи.
Англиски: ganglion Албански: qendër, nyje nervore
Употреба: Анатомија
Примери:
Стомачните ганглии ги активираат органите на стомакот и осилото кај пчелите.
Изведенки
ганглиски прид.
ганглискиот