а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гама

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13513
1. Низа од тонови со интервали.
Англиски: gamma Албански: varg, gama
Употреба: Неменлив збор
2. Низа, разновидност, богатство од бои, тонови, чувства и др.
Англиски: plenty Албански: gama, varg ngjyrash
Примери:
На сликите се забележуваше гама од бои.