а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

галванотехника

мн. галванотехники
Вид збор: Именка, женски род
Дел од електрохемијата што го проучува таложењето на метали од нивните соли.
Употреба: Хемија
Примери:
Индустриските апликации на електролиза се главно во две области: галваниотехника и електрометалургија.
Во Европа цијанидот се користи главно во индустријата на хемиската фузија, како и во галванотехниката.
Изведенки
галванотехнички прид.
галванотехничкиот
Пример: галванотехнички хемикалии